Jak vybrat kvalitní doutník?

banner 2 jak vlhčit

Pokud nemáte možnost se poradit s odborníkem v blízkém obchodě s doutníky, budeme se Vám snažit na následujích řádcích poradit jak, nebo jaký vybrat doutník. Jak můžete v našem internetovém obchodě i naší prodejně v Praze zjistit, není třeba si na Váš vysněný doutník, nebo dárek pro známého připravit tisíce korun. Doby, kdy doutníky byly doménou horních 10 000 jsou naštěstí nenávratně pryč. Kvalitní doutník Vám zajistíme levněji. Prodej doutníků je v České republice na vzestupu a doutníky jsou tím mnohem dostupnější. Rádi Vás přivítáme v naší prodejně doutníků v Praze.

Doutníky se rozdělují na dvě základní kategorie Suché a Vlhké. Vlhké doutníky se dále rozdělují na Long filler (samotné smotky listů tabáku), nebo Short filler (doutníky s drceným tabákem - v některých zemích jako Nicaragua, Costa Rica, Honduras se označují jako Picadura). Na většině portálů o doutních, nebo v internetových obchodech se dočtete, že short filler je suchý doutník. Již asi nezjistíme, kdo tento nesmysl poprvé na český internet napsal, ale všichni "odborníci" to již několik let vesele kopírují a jen mění slovosled a styl. 

Suché doutníky není nutné nějak zásadně popisovat. Znáte je z každé trafiky, nebo benzinové stanice. Jejich chuť je velmi blízká cigaretám a i jejich výroba je podobná. Kvalitnější suché doutníky jsou strojově baleny a ručně, nebo strojově zabaleny do krycího listu z tabáku. Méně kvalitní suché doutníky jsou strojově vyrobeny včetně tzv. nekonečného krycího listu, což je směs rozemletého tabáku a pojidla (většinou glukoza). Jako u každého zboží jsou i suché doutníky kvalitní a nekvalitní. Některé jsou spíše "hodně nekvalitní". Na Dobrutka.EU ty špatné nenajdete, tak se tím nezdržujme.

Vlhké doutníky můžou nabídnout fantastické chutě a zážitky, ale vyžadují za to na oplátku Vaši péči. Vlhké jsou proto, že se skladují ve vlhkém prostředí. Uskladnění je ve dřevěném boxu (humidor). Dřevěná krabice na doutníky. Ideální vlhkost je 60 - 70%. Každý doutník má rád vlhkost jinou (záleží na pevnosti utažení doutníku). Něktří fajnšmekři doutníků mají humidorů více a doutníky si rozdělí. Například, některé do humidoru s 60 % vlhkostí a jiné do humidoru se 75 % vlhkostí. 

Výběr doutníku podle kvality ?

Dbejte na to, aby Váš prodejce o doutníky dobře pečoval. Pokud kupujete na internetu, projděte si recenze obchodu. 

Výběr doutníku podle velíkosti ?

Nezačínejte s malým doutníkem. Malé panetelas, označované jako dámské doutníky, jsou většinou rychle horké a pěkně ostré...asi proto jsou dámské :) Dobré vychutnání Vám nabídnou větší jemné doutníky. Samotný doutník je určitým filtrem i chladičem dýmu. Začínejte s doutníky velikosti Robusto, Toro, nebo větší Corona (double corona). 

Výběr podle barvy krycího listu ? 

Pokud by Vám prodejce tvrdil, že výběr podle barvy krycího listu je vhodný (Čím světlejší, tím bude doutník slabší) nevěřte tomu. Je to nesmysl. Čím je doutník tmavší, tím více je krycí list fermentován a není tedy pravidlem, že je silnější. Spíše naopak.