Výroba Doutníků

historie doutníků na kubě bez textu 2

Doutníky se vyrábí z tabákových listů, ty se suší v temném a teplém prostředí aby došlo ke snížení obsahu vody a zabránilo se tak vzniku plísní. Tato první část sušení trvá 25 až 45 dní a je závislá na klimatických podmínkách, druhu tabáku a požadované barvě tabákového listu. Druhá část procesu je tzv. fermentace, při které je řízená teplota a vlhkost. Tak je zajišťěn průběh kvašení k dosažení typické chuti, aroma a charakteristiky tabákového listu. Každý list je pečlivě kontrolován a tříděn aby byl dle vzhledu, individuálních vlastností a celkové kvalitě použit buď jako náplň a  vazací list, nebo jako vrchní tzv. krycí list. 

Kvalitní doutníky jsou stále vyráběny ručně. Zkušený balič [roller] může produkovat stovky kvalitních, téměř totožných, doutníků denně. Balič udržuje tabák vlhký - obzvláště vrchní list a používá speciální nůž ve tvaru půlměsíce, tzv. chavetas, jímž upravuje náplň a krycí listy. Ubalené smotky doutníků jsou lisovány ve dřevěných formách (moldes), ve kterých se jejich přečnívající konce zařežou k jednotné velikosti. Ke skladování doutníků je třeba tzv. Humidorů s ideální vlhkostí 60 - 70%.

Vzhledem k tomu, že doutníky jsou ručně vyráběný prémiový produkt, je běžné symbolické uvádění na trh jednotlivých nových řad a značek doutníků. Podpora prodeje doutníků bývá často doprovázena vyobrazením blahobytu, slogany plné smyslných metafor s explicitním či implicitním spojení s celebritami. Doutníky však mají hlavně přinášet klid a relaxaci.