Výroba rumu

Rum je tradiční alkoholický nápoj proslulý svou historií a typickou chutí. Jeho výroba začíná sběrem cukrové třtiny a končí mnohaletým zráním v dubových sudech.

Po sklizni cukrové třtiny se z této suroviny vyrábí cukr a vzniká odpadní produkt melasa, z kterého se následně vyrábí rum. Melasa se smíchá s vodou a kvasinkami a nechá se zrát. Kvasinky získávají energii z melasy a vylučují alkohol. Tento proces trvá několik dní až týdnů.

Po uplynutí této doby se celá směs zahřívá, pára se chladí a kondenzuje, čímž se odděluje alkohol od ostatních složek. Výsledkem je základní destilát.

Posledním důležitým krokem je zrání, ke kterému dochází v dubových sudech. Rum v sudech získává charakteristickou barvu, aroma a chuť. Kvalita výsledného rumu závisí na mnoha faktorech, včetně kvality destilátu, typu sudu a podmínek zrání, jako je okolní teplota a vlhkost.

Dobrůtka doporučuje klasický karibský rum či kubánský rum. Pokud máte zájem o něco exkluzivnějšího, prohlédněte si výběr našich prémiových rumů.